Pasjonaci - Pasjonatom - Delta Optical

20-05-2023

Niewiele jest polskich producentów z branż związanych ze strzelectwem cywilnym, znanych i cenionych za naszą granicą. Generalnie - niestety - tych mniej znanych, również nie ma za dużo. Cóż taki mamy „klimat”, który wpływa, że nie każdym biznesem warto się zająć. Tym bardziej cieszy każda jaskółka, która pojawia się na rodzinnym, biznesowym niebie. Jeśli w dodatku osiąga międzynarodowy sukces i uznanie, to tylko przyklasnąć i być może naśladować. A już na pewno wspierać, dokonując wyboru zakupowego. Taką firmą bez wątpienia jest Delta Optical. Historia tej firmy to żywy przykład przekucia pasji na biznes, dla innych pasjonatów. Pasjonaci - pasjonatom.

Pasjonaci - Pasjonatom - Delta Optical

Patrząc na początki i rozwój firmy, przychodzi na myśl inna firma związana z optyką, a mianowicie amerykański Vortex Optics. W powstaniu i historii obu firm wiele jest podobieństw, przy czym gorąco trzymamy kciuki, by Delta Optical rozwinęła skrzydła co najmniej tak mocno jak Vortex. A wszystko zaczęło się w 1989 roku, gdy grupa pasjonatów, przekuła swoje hobby i marzenia w pierwszy biznes - własny sklep ze sprzętem optycznym. To właśnie z tego pierwszego przedsięwzięcia powstała w 2002 roku Delta Optical.

Pasjonaci - Pasjonatom - Delta Optical

Firma mająca swoją siedzibę w Mińsku Mazowieckim, w produkcji optyki, poszła śladem innych, równie znanych firm, zajmując się na miejscu koncepcją i projektem oraz zlecając wykonanie zakładom zlokalizowanym w Chinach - dla produktów budżetowych (tzw. entry level), na Filipinach oraz w Japonii, dla swoich produktów premium. Nieustanny i konsekwentny rozwój produktów, jednocześnie z bardzo dużym naciskiem na jak najwyższą jakość, innowacyjność i ergonomię daje coraz lepsze efekty. Większość optyki oferowanej przez Delta Optical, testowana jest przez niemiecki instytut DEVA pod kątem wydajności i jakości wykonania.

Pasjonaci - Pasjonatom - Delta Optical

Od lat lunety celownicze, obserwacyjne oraz lornetki cieszyły się popularnością w krajach Europy Środkowej, ostatnimi czasy coraz częściej doceniane są zza oceanem. Szczególnie lunety celownicze. Większość optyki oferowanej przez Delta Optical, testowana jest przez niemiecki instytut DEVA pod kątem wydajności i jakości wykonania. Od lat lunety celownicze, obserwacyjne oraz lornetki cieszyły się popularnością w krajach Europy Środkowej, ostatnimi czasy coraz częściej doceniane są zza oceanem. Szczególnie lunety celownicze. Kolekcja nagród i wyróżnień przyznanych firmie Delta Optical rośnie z roku na rok, a są wśród nich tak prestiżowe dla producentów jak Red Dot Award, przyznawane za najwyższą jakość wzornictwa.

Pasjonaci - Pasjonatom - Delta Optical

Obecna oferta firmy jest niezwykle bogata. Obejmuje wiele dziedzin optyki, w tym np. związaną z astronomią i ornitologią, czy też amatorską obserwacją przyrody. Delta Optical zaopatruje w swoje produkty również wiele firm i instytucji, w tym służby mundurowe czy też ratowników TOPR. Całkiem spora jest również oferta przeznaczona dla strzelców, zarówno myśliwych jak i sportowców. Dziś przedstawimy Wam część ofert przeznaczonej właśnie dla tych ostatnich grup, czyli szerokiego grona strzelców cywilnych. Zaczniemy od świetnych lornetek produkowanych przez Deltę.

Lornetka Delta Optical Extreme

Delta Optical Extreme ED to bezkompromisowa, masywna lornetka o wysokich własnościach optycznych i precyzyjnej mechanice. W jej konstrukcji zastosowano porropryzmaty oraz soczewki ze szkła o niskiej dyspersji - ED. Nie oszczędzano również na pryzmacie - wykonany został z wysokogatunkowego szkła BaK4. Zastosowanie soczewek o niskiej dyspersji zredukowało aberrację chromatyczną, duże pryzmaty wyeliminowały winietowanie, a wielowarstwowe powłoki przeciwodbiciowe FMC (fully multi coated) zapewniają wysoką transmisję światła, sięgającą 90% przez cały układ optyczny.

Lornetka Delta Optical Extreme

Lornetka Delta Optical Extreme ED to urządzenie o niezwykle jasnym, ostrym i klarownym obrazie w całym polu widzenia. Do tego jest lornetką szerokokątną, przez co idealną do polowań, ale i świetnie sprawdzającą się w obserwacji przyrody. Pozwala bez trudu rozpoznać, każdy, najdrobniejszy nawet szczegół obserwowanego obiektu i dokonać jego właściwej oceny czy klasyfikacji. Do tego jest niezwykle wytrzymała - nie boi się przypadkowego upadku, czy też nieoczekiwanej kąpieli, dzięki pełnej wodoszczelności oraz zabezpieczeniu przed zaparowaniem. Lornetki oferowane są w różnych wariantach, np. Delta Optical Extreme 7x50 ED czy też Delta Optical Extreme 10x50 ED.

Lornetka Delta Optical Forest II

Delta Optical Forest II to seria lornetek o doskonałych właściwościach optycznych, niezwykle kompaktowej budowie i niewielkiej masie, oferowanych w dodatku w niezwykle przystępnej cenie. Seria składa się z lornetek z obiektywem o średnicach 42 i 50 mm (w zależności od modelu). Lornetki Forrest II od momentu rynkowej premiery szybko stały się bestsellerem sprzedaży, trafiając dokładnie w gusta klientów: małe, lekkie, o świetnej optyce i po prostu... piękne ;-) Dzięki swym cechom oraz cenie, zyskały miano „Produkt Roku 2011” portalu www.optyczne.pl oraz nagrodę „Sowa z Rogowa” na Międzynarodowych Targach Leśnych w Rogowie w 2011 roku.

Lornetka Delta Optical Forest II

Delta Optical Forrest II to lornetka o klasycznych parametrach, dzięki czemu jest w stanie sprostać potrzebą szerokiego grona odbiorców. Pozwala na obserwację w różnych warunkach oświetlenia, zapewniając przy tym kompromis pomiędzy powiększeniem a szerokim polem widzenia. Układ optyczny lornetki składa się z 8 elementów ustawionych w 6 grupach, z pryzmatem dachowym wykonanym z wysokogatunkowego szkła BaK4 ze skorygowaną fazą, z powierzchniami odbiciowymi pokrytymi srebrem, oraz soczewkami pokrytymi wielowarstwowymi powłokami FMC (fully multi coated). Całość konstrukcji optycznej składa się na uzyskanie ostrego, wyraźnego obrazu o naturalnych kolorach. Dostępne modele to Delta Optical Forest II 8x42, 10x42, 8,5x50, 10x50 czy 12x50.

Lornetka Delta Optical Titanium

Titanium to flagowa seria lornetek ze stajni Delta Optical, obejmując wiele modeli dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach, zarówno pod względem optycznym jak i mechanicznym. Dzięki wysokim walorom optycznym, sprawdzą się doskonale do obserwacji podczas dnia jak i nocnych. Szerokie spektrum serii umożliwia wybranie odpowiedniego modelu dla obserwatora przyrody, myśliwego czy astronoma - amatora. Pomimo wysokiej jakości optyki i wykonania, jej cena jest niezwykle konkurencyjna wobec modeli o podobnych parametrach innych producentów.

Lornetka Delta Optical Titanium

Delta Optical Titanium to lornetka porropryzmatyczna o ponadprzeciętnych właściwościach optycznych. W serii Titanium postawiono na najlepsze rozwiązanie, stosując droższe, ale najlepsze z możliwych, pryzmaty BaK4. Dodatkowo wszystkie powierzchnie na styku powietrze szkło, pokryte zostały wielowarstwową powłoką przeciwodblaskową FMC (fully multi coated). Gwarantuje to transmisję światła każdej pojedynczej soczewki na poziomie 99%, a cały układ optyczny pozbawiony jest w większości aberracji chromatycznej, astygmatyzmu czy komy. Gwarantuje to doskonały, wiernie odwzorowany i niezwykle jasny obraz. Dostępne modele to m.in. Delta Optical Titanium 7x50, 8x56, 8x56 ED, 9x63 czy 10x56.

Lornetka Delta Optical Titanium ROH

Lornetka Delta Titanium ROH powstała w odpowiedzi na potrzeby i uwagi użytkowników lunet serii Titanium, którzy chcieli zachować najlepsze właściwości optyczne, jednocześnie otrzymując dużo lżejszą konstrukcję, umożliwiającą całodzienne noszenie lornetki, wraz z innym wyposażeniem. Jak łatwo się domyśleć, lornetki serii Titanium ROH dedykowane są myśliwym, choć doskonale również sprawdzą się w każdej innej sytuacji, w tym w obserwacji przyrody.

Lornetka Delta Optical Titanium ROH

W serii Titanium ROH postawiono na najlepsze rozwiązanie, stosując droższe, ale najlepsze z możliwych, pryzmaty BaK4. Dodatkowo wszystkie powierzchnie na styku powietrze szkło, pokryte zostały wielowarstwową powłoką przeciwodblaskową FMC (fully multi coated). Gwarantuje to transmisję światła każdej pojedynczej soczewki na poziomie 99%, a cały układ optyczny pozbawiony jest w większości aberracji chromatycznej, astygmatyzmu czy komy. Gwarantuje to doskonały, wiernie odwzorowany i niezwykle jasny obraz. Dostępne modele to m.in.: Delta Optical Titanium 10x56 ROH, 12x56 ROH, czy 8x56 ROH.

Luneta obserwacyjna Delta Optical Titanium 50ED

Luneta obserwacyjna to sprzęt optyczny wręcz niezbędny w wielu zastosowaniach. Począwszy od obserwacji przyrody, obserwacji ptaków, wspaniałych zdjęć wykonywanych przy pomocy lunety (digiscoping), przez zastosowanie w myślistwie, ale i strzelectwie sportowym, na różnych dystansach. Niezbędne zarówno do oceny warunków jak i skuteczności naszych strzałów.

Luneta obserwacyjna Delta Optical Titanium 50ED

Luneta Delta Optical Titanium 50ED to przyrząd niezwykle kompaktowy, jak na lunetę obserwacyjną wręcz mały. Ma to jednak swoje zalety. To luneta, którą można mieć zawsze „pod ręką”. Bez problemu zmieści się w każdy, najmniejszy nawet plecak, czy torbę strzelecką. Do tego wysokiej jakości optyka. Oczywiście jej wymiary jak i oferowany zakres powiększeń od 7,5 do 22,5 razy, określają jej granice możliwości. Jest to doskonała luneta do obserwacji przestrzelin na dystansach 25, 50 czy maksymalnie 100m.

Luneta obserwacyjna Delta Optical Titanium 50ED

Dla strzelców i myśliwych, preferujących większy zakres dystansów, Delta przygotowała jeszcze ciekawszy produkt. Jest nim luneta obserwacyjna Delta Optical Titanium 65ED II o zakresie powiększeń od 15 do 45 razy i obiektywie o średnicy 65 mm. Tak samo jak jej młodsza siostra, posiada wysokiej jakości optykę ze szkłami o niskiej dyspersji, wytrzymały metalowy korpus pokryty gumową powłoką, regulację ostrości w korpusie i powiększenia na obiektywie.

Luneta dostarczana jest z praktycznym pokrowcem, umożliwiającym bezpieczne noszenie lunety, oraz z gustowną, aluminiową walizką, zawierającą cały komplet. Obie lunety posiadają standardowy gwint 1/4 cala do montażu na statywie, co jest zdecydowanie zalecane, biorąc pod uwagę zarówno masę lunety (wynoszącą bez statywu 1350g) jak i jej możliwości. Pomimo sporego zakresu powiększeń i doskonałej optyki, całość udało się producentowi zamknąć w całkiem kompaktowej formie, o długości zaledwie 30 cm.

Dalmierz Delta Titanium RF-2000

Kolejnym z często niezbędnych optycznych sprzętów jest dalmierz. Urządzenie wykorzystywane w strzelectwie długodystansowym czy myślistwie, dla dokładnej oceny odległości, niezbędnej dla prawidłowego wyliczenia opadu pocisku przez kalkulatory balistyczne. Nie wspominając o innych zastosowaniach jak wojskowe, w żeglarstwie czy golfie. Czyli wszędzie tam, gdzie prawidłowa, dokładna ocena odległości jest niezbędna.

Dalmierz Delta Titanium RF-2000

Dalmierz Delta Titanium RF 2000 to właściwie kilka urządzeń w jednym. Mamy tu bardzo dobrą optykę ze stałym, 6 krotnym powiększeniem, zakres pomiaru dla obiektów refleksyjnych do 2000 jardów (1800 m), obliczanie równoważnej odległości od obiektu w poziomie (EHR). Zapewnia pomiar pojedynczy jak i ciągły, zarówno dla obiektu statycznego jak i będącego w ruchu. Jest przy tym kompaktowy, lekki i intuicyjny w obsłudze.

Kolimator Delta Optical Entry Dot

Wszystkim strzelcom, Delta Optical kojarzy się przede wszystkim z optyką celowniczą. Delta Optical jest producentem z bogatą ofertą kolimatorów. Jednym z pierwszych i nadal oferowanych jest Kolimator Delta Optical Entry Dot. Jest to kolimator zamknięty z budżetowej serii tzw. entry level, o kropce wielkości 2 MOA, z 11 poziomami podświetlenia.

Celownik kolimatorowy DO MiniDot II

Kolimator Delta Optical MiniDot II to przedstawiciel klasy entry level wśród mikro kolimatorów otwartych, dedykowanych głównie do broni krótkiej, z możliwością montażu i wykorzystania również na broni długiej. Posiada on kropkę o wielkości 3 MOA i waży zaledwie 35 g.

Kolimator Delta Optical MultiDot HD 36

Zdecydowanie bardziej zaawansowanym urządzeniem z dużo lepszą optyką jest kolimator zamknięty Delta Optical MultiDot HD 36. Posiada on zmienną kropkę o wielkości: 2, 4, 6 lub 8 MOA (w zależności od ustawień), 11 poziomów jasności kropki. Waży 245g i posiada montaż na szynę Weaver / Picatinny.

Kolimator Delta Optical MiniDot HD26

Z kolei Delta Optical MiniDot HD26 jest jego odpowiednikiem wśród mikro kolimatorów otwartych. Tu również zastosowano wysokiej jakości szkło HD. Punktem celowniczym jest kropka o wielkości 6 MOA. Kolimator waży 40 g.

Kolimator Delta Optical Stryker

Najbardziej zaawansowanym z całej serii kolimatorów jest kolimator Delta Optical Stryker. Pomimo niewielkich rozmiarów (długość 56,5 mm, waga 41,5 g) jest przystosowany do pracy na każdego rodzaju broni: pistoletach, strzelbach i karabinach. Posiada najwyższej klasy soczewkę z punktem celowniczym o wielkości 6 MOA.

Luneta celownicza DO Entry 3-9x40 AO Mil Dot

Oczywiście najbardziej znane produkty z optyki celowniczej to bez wątpienia lunety Delty Optical. Luneta celownicza Delta Optical Entry 3-9x40 A0 Mil Dot to budżetowa propozycja firmy, dedykowana dla wiatrówek lub broni ASG. Posiada regulację paralaksy na obiektywie, powiększenie w zakresie od 3 do 9 razy, obiektyw o średnicy 40 mm i siatkę celowniczą Mil Dot skalowaną w MRAD. Seria lunet Entry to zarazem najtańsze z lunet polskiego producenta.

Luneta celownicza Delta Optical Javelin

Luneta Delta Optical Javelin 4.5-30x56 SMR-1 to efekt wsłuchania się w głosy strzelców. W lunecie zastosowano doskonałe szkła o niskiej dyspersji (ED), znane z topowej linii optyki Delty, a mniejszą cenę, jakiej oczekiwali nabywcy, uzyskano dzięki mniejszej krotności powiększenia oraz produkcji lunety w fabrykach w Chinach. I choć Javelin jest tańsza od Strykera, to nie ma się w stosunku do droższego brata czego wstydzić. Mamy tu bardzo dobrą siatkę celowniczą SMR-1 umieszczoną w pierwszym planie, ciekawie zaprojektowaną, tak aby z jednej strony uzyskać jak najwięcej możliwości pomiarowych, z drugiej jednak, nie przesłaniać nadmiernie celu.

Luneta Delta Optical Stryker

Udało się to nad wyraz dobrze i siatka celownicza SMR-1 sprawdza się w różnych zastosowaniach - w strzelectwie precyzyjnym, przez dalekodystansowe, ale i w myślistwie. Siatka wyskalowana jest w MRAD (milliradianach) i posiada regulowane podświetlenie punktu centralnego. Wieżyczki nastawne mają wyraźny klik, regulacją co 0.1 MRAD (1 cm na 100 m), z 10 MRAD na pełen obrót i zakresem regulacji 32 MRAD. Elewacja posiada funkcję Zero-Stop (blokadę na „zerze”). Linia Javelin posiada również lunetę z siatką SMR-2, przeznaczoną do benchrestu - strzelań precyzyjnych na skupienie, na znanym dystansie.

Luneta Delta Optical Stryker

Luneta Delta Optical Titanium HD o powiększeniu od 2.5x do 10x z dużym obiektywem o średnicy 56 mm, posiada krzyż celowniczy 4AS z podświetlanym punktem centralnym, o regulowanym natężeniu podświetlenia. Siatka celownicza to wariacja popularnego krzyża German #4, umożliwiającego szybkie namierzenie celu. Delta Optical Titanium HD 2.5-10x56 to uniwersalna luneta myśliwska. Zakryte wieżyczki nastawne, chronią ustawienia przy wędrówce przez leśny gąszcz. Duży obiektyw wraz z doskonałym układem optycznym, ze szkłem HD o niskiej dyspersji, zapewnia wyraźny obraz, nawet przy bardzo słabym oświetleniu.

Luneta celownicza Delta Optical Titanium

Z kolei luneta Delta Optical Titanium HD 4-24x50 dedykowana jest myśliwym polującym na większych odległościach. Dzięki zwiększonemu zakresowi powiększenia, aż do 24x umożliwia właściwą ocenę celu na większym dystansie, a siatka 4A SB, posiadająca oznaczenia opadu pocisku, pozwala na szybką korektę bezpośrednia na siatce, bez zmiany ustawień na wieżyczkach lunety.

 

 

Luneta celownicza Delta Optical Titanium

 

Seria Titanium HD, produkowana w Japonii, była jednym z pierwszych, wielkich przebojów firmy. Kolejnym została seria lunet Stryker HD, z doskonałej jakości optyką, świetnym wykonaniem i ciekawymi siatkami celowniczymi. Lunety Stryker HD to zdecydowanie klasa premium w optyce celowniczej. I jak każdy produkt premium, jego jakość odczuwamy po jego wykonaniu, użytych materiałach i... odpowiedniej cenie. Delta Optical swój rynkowy sukces zawdzięcz również słuchaniu swoich klientów i oferowaniu im produktu, jakiego oczekują.

Luneta celownicza Delta Optical Titanium

Luneta Delta Optical Titanium HD 2.5-15x56 oferowana jest z dwoma typami siatek. Pierwsza, 4A S to typowy krzyż German #4 z centralnie podświetlaną kropką, umożliwiający szybkie namierzenie celu i oddanie strzału. Druga, oznaczona 2D, posiada dwie dodatkowe kropki na osi nawiewu i dedykowana jest do konkurencji myśliwskiej przebieg dzika, gdzie ułatwia trafienie ruchomego celu.

Luneta Delta Optical Stryker

Delta Optical Stryker HD 4,5-30x56 FFP LRD-1T to luneta dedykowana do strzelań na średnich i długich dystansach, świetnie sprawdzi się na zawodach do 300m czy na dystansach poligonowych. Wysokiej jakości optyka ED osadzona w solidnym aluminiowym tubusie o średnicy 34mm w połączeniu z wytrzymałą i precyzyjną mechaniką pozawalają strzelać precyzyjnie na dalekich dystansach. Seria Stryker to topowe lunety Delty, w której producent umieścił wszystkie swoje najlepsze rozwiązania.

Luneta Delta Optical Stryker

Luneta poza prezentowaną tutaj siatką celowniczą LRD-1T, dostępna jest również z siatkami typu LRD-1P oraz DLR-1. Wszystkie osadzone są w pierwszym planie optycznym (FFP - First Focal Plane) i wyskalowane w MRAD (mili radianach), dzięki czemu bardzo łatwo jest policzyć poprawkę, wiedząc, że luneta posiada regulację co 0,1 MRAD co daje nam korektę co 1 cm na 100 m (i proporcjonalnie 2 cm na 200, 3 cm na 300 itd).

Luneta Delta Optical Stryker

Wisienką na torcie producenta jest na pewno druga z przedstawicielek topowej serii lunet celowniczych Stryker HD, a mianowicie luneta Delta Optical Stryker HD 5-50x56 SFP. Luneta posiada duży zakres powiększeń od 5x do 50x (czyli zoom dziesięciokrotny) z obiektywem o średnicy 56 mm, zapewniającym sporą dawkę światła dostarczanego do precyzyjnego układu optycznego. Najwyższej klasy soczewki ED o niskiej dyspersji, solidny tubus o średnicy 34mm, zapewniający duży zakres regulacji i precyzyjne siatki celownicze.

Luneta Delta Optical Stryker

W tej serii lunet Delta Optical proponuje trzy rodzaje siatek oznaczonych jako DLS-1, DLS-2 i DLS-3, przy czym DLS-1 skalowana jest w MRAD (mili radianach) z ustawieniami co 0,1 MRAD na wieżyczkach, DLS-3 w MOA, z ustawieniami co 1/4 MOA na wieżyczkach, a DLS-2 to precyzyjna siatka typu hair cross, do strzelań precyzyjnych na skupienia na znanej odległości (prosty, bardzo cienki krzyż). Luneta posiada funkcję ZeroLock, blokującą elewację na „zerze”, dzięki czemu mamy możliwość szybkiego powrotu do „zera”, bez patrzenia na wartości na wieżyczce.

Delta Optical

Jak widzicie z tego krótkiego przeglądu, oferta firmy Delta Optical jest spora, każdy w niej może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Na stanie zawsze mamy spory wybór doskonałych produktów tej firmy, zapraszamy zatem do zerknięcia i poznania dostępnej oferty w naszym sklepie. Serdecznie zapraszamy :-)

Polecane produkty