Sig Sauer - modułowa rewolucja cz.2

19-06-2022

Wakacje zbliżają się coraz większymi krokami, będzie czas trochę odetchnąć od pracy. Być może gdzieś wyjechać, ale i być może częściej bywać na strzelnicy. Tym bardziej, że trening to podstawa. Do tego warto przystrzelać nowe nabytki. Lub te już posiadane, ale właśnie rozbudowane. A może dopiero zacząć je zmieniać i dozbrajać? W ubiegłym odcinku pojawiło się sporo modeli Sig Sauer P320. I równie spory wybór chwytów (gipów) do nich. Jeśli myśleliście, że to już wszystkie dodatki jakie oferuje do swojej broni krótkiej Sig Sauer to... byliście w błędzie. Dużym błędzie. Krótko rzecz ujmując ;-)

Niezwykle udana konstrukcja, dodatkowo zaoferowana US Army w bardzo korzystnej cenie, przesądziła o wygranym konkursie XM17 HMS. Wiele firm spoczęłoby na laurach, mając byt zapewniony rządowym kontraktem na lata. Ale nie Sig Sauer. Podstawowe modele P320 szybko pojawiły się na rynku cywilnym, napędzane wygranym konkursem. A w ślad za nimi i za sugestiami i uwagami użytkowników, pojawiały się kolejne wersje. Sukces wygranego konkursu, Sig Sauer przekuwa w rynkowy sukces. W dodatku ani na chwilę nie zwalnia. W poprzednim odcinku omówiliśmy najciekawsze wersje P320 oraz kilka z dostępnych do nich chwytów. Dziś kolejne dodatki do P320.

Magazynki. Jak wiadomo - ich nigdy nie mamy za wiele. Sig Sauer oferuje szeroki wybór magazynków różnej pojemności. Mamy standardowe (15 lub 17 nabojowe w zależności od wersji broni), ale i 21 nabojowe przedłużone, lub 17-tki z wersji Legion dla P320 wyposażonych w chwyty X, AXG lub TXP wraz z zamontowanym lejkiem. Do sportu mamy również wersje 30 nabojowe. Jeśli do tego dodamy oferty firm trzecich (np. ProMag czy ETS) jest w czym wybierać - zarówno co do pojemności, koloru jak i ceny.

Kilkukrotnie już (szczególnie w poprzednim odcinku) wspominaliśmy o lejkach (w terminologii anglojęzycznej występujących pod nazwami magwell lub funnel). Powiększają one otwór gniazda magazynka w rękojeści, zdecydowanie przyspieszając wymianę magazynka z jednej strony a jednocześnie poprawiając chwyt z drugiej (tak jak „półki” w pistoletach i rewolwerach precyzyjnych, tarczowych). Poza standardowymi chwytami P320, wszystkie pozostałe, a więc chwyty serii X, AXG, TXP i Legion posiadają możliwość montażu lejka. W ofercie mamy lejki dedykowane do AXG, oraz X i TXP, zarówno duże, standardowe, jak i pomniejszone (tzw. carry - do broni edc/ccw). W tym wypadku również oprócz oferty fabrycznej mamy całkiem spory wybór rozwiązań firm trzecich (np. Springer Precision czy Armory Craft). Przy decydowaniu się na montaż lejka, musimy jednak pamiętać o zmianie magazynka (lub zmianie samej stopki magazynka) na dostosowane do pracy z lejkiem.

Kolejnym praktycznym dodatkiem jest tzw. spocznik palca (kciuka). Nazywany w terminologii angielskiej thumbrest lub gas pedal. Budowa P320 jest tak ciekawa, że bez problemu można zamienić dźwignię rozkładania zamka (take down lever) w taką, zawierającą stosowną podpórkę. Kilka firm na rynku proponuje takie rozwiązanie (jedno z nich, oferowane w sklepie SigSauer prezentujemy poniżej) np. wspomniana już wcześniej Armory Craft. Rozwiązania te w przeciwieństwie do tych stosowanych np w pistoletach CZ 75 Tactical czy też CZ 75 TSO są dużo mniejsze i choć zapewniają bardzo komfortową podporę kciuka ręki wspomagającej to jednocześnie nadal umożliwiają korzystanie ze standardowych kabur. Ze względu na mocowanie, dostępne są jedynie dla osób praworęcznych.

Jednym z częstych elementów tuningu broni jest sprężyna oporo powrotna lub też cały zespół (łącznie z żerdzią). Tak jest również w przypadku P320. Możemy zastosować zamienniki całego zespołu (fabryczne lub firm trzecich) jak również zamienić na osobną, cięższą stalową żerdź oraz dobraną do niej sprężynę, czyli podobnie jak w pistoletach 1911 lub P320 X-Five Legion. Rozwiązanie takie znajdziemy w ofercie np. GrayGuns czy też Armory Craft. W przypadku tej drugiej w komplecie otrzymujemy kilka sprężyn o różnej sile, które możemy dobrać do naszych potrzeb i wymagań.

Częstym elementem, który zmieniamy, szczególnie w strzelectwie sportowym jest spust. I to zarówno sam spust jak i cały zespół. W przypadku P320 sama wymiana standardowego spustu na prosty (X Flat Trigger lub Skeletonized X Flat Trigger), poprzez ich zmienioną geometrię, już obniża nam siłę potrzebną do ściągnięcia spustu. Do tego w tych modelach, przełamania następuję równo pod kątem 90 stopni, co dodatkowo wpływa na komfort i dokładność strzału.

Innym z równie często wymienianych elementów są przyrządy celownicze. W zależności od modelu, w P320 mamy kilka różnych rodzai przyrządów (regulowane, Day&Night, Vtac itp). Sig Sauer oferuje nam możliwość zmiany na inne modele np, dostosowane pod tłumiki dźwięku czy montaż (w niektórych modelach) kolimatorów (zamiast szczerbiny lub przed nią - w zależności od modelu). Możemy również zamontować rozwiązania firm trzecich, jak choćby TruGlo TFX lub TFX Pro (światłowodowo-trytowe), HiWiz czy też rozwiązania włoskiej firmy LPA do strzelań precyzyjnych - tarczowych.

Tak jak już wspominaliśmy, sporo modeli P320 dostosowanych jest pod montaż optoelektroniki (np. M17, M18, XVtac, X-Five Legion, AXG Pro, AXG Classic, P365 XL, P365 X i wiele innych) lub już w komplecie, fabrycznie oferowanych z kolimatorem Sig Sauer (wersje oznaczone symbolem RXP oraz P320 Max).

Firma Sig Sauer ma bardzo prężnie rozwijający się dział optoelektroniki, oferujące ciekawe rozwiązania zarówno z lunetami celowniczymi, dalmierzami jak i kolimatorami. Przy okazji wypuszczeniu jednej z najpopularniejszych obecnie w USA jednostek do noszenia na co dzień, czyli P365, wprowadzając na rynek wersję P365XL z miejscem na montaż kolimatora, firma wprowadziła na rynek swój najmniejszy kolimator RomeoZero (pierwszy na zdjęciu poniżej). Część użytkowników miała do niego sporo uwag (m.in. do polimerowej szybki), co spowodowało, że Sig Sauer przygotował kolejną poprawioną wersję - RomeoZero Elite (drugi na zdjęciu poniżej) oraz większą jego wersję RomeoZero Pro (ostatni na zdjęciu poniżej).

Poszerzyły one gamę oferowanych już wcześniej kolimatorów do broni krótkiej - Romeo1Pro, Romeo1, Romeo2, Romeo3Max, Romeo3XL (nie wspominając o kolimatorach do broni długiej, których Sig Sauer w ofercie posiada równie sporo). Te P320, które posiadają wycięcie pod montaż kolimatorów, przygotowane są również po kolimatory firm trzecich, posiadających takie same rozstawy otworów montażowych (a jest ich niemało).

Kolejnym dodatkiem, po który chętnie sięgają strzelcy, szczególnie do broni przeznaczonej do ochrony miru domowego lub taktycznych - są latarki i lasery. Te pierwsze zapewniają nam widoczność sytuacyjną po zmierzchu, szczególnie podczas awarii (lub odłączenia) prądu. Nawet te najsłabsze o mocy zaledwie 100 lumenów (do P365) potrafią oślepić na chwilę strumieniem światła nawet w dzień, co może być równie skuteczną a zdecydowanie mniej przykrą w konsekwencjach obroną przed napastnikiem. Nie mówiąc już o większych dysponujących mocą 450 lm (Foxtrot1X) lub 580 lm (Foxtrot2). Dla osób nie przepadających za kolimatorami, Sig Sauer oferuje laserowe wskaźniki, mocowane na szynę. Wadą takiego rozwiązania jest montaż albo lasera albo latarki. W przypadku montażu kolimatora, możemy również zamontować latarkę.

Powyższe rozwiązania dedykowane są do pełnowymiarowych pistoletów P320. W przypadku zdecydowanie mniejszych jednostek do skrytego noszenia, takich jak P365 lub P365 XL mamy odpowiednio mniejsze i dopasowane do specyficznej szyny P365, latarkę Foxtrot365 lub laser Lima365 - aktywowne przyciskiem pod kabłąkiem spustowym. W przypadku P365 montaż latarki lub lasera daje nam jeszcze dodatkowy plus - możliwość wsparcia kciuka ręki wspierającej na montażu - czyli pewną namiastkę spocznika palca. Zdecydowanie poprawia to chwyt tej małej jednostki.

Mówiąc o noszeniu broni nie możemy pominąć wszelkiego rodzaju kabur. Firma Raven Concealment specjalizuje się w produkcji minimalistycznych kabur OWB (wewnętrzynch) zakrywających jedynie spust pistoletu. W swojej ofercie posiada modele do P320 oraz P365, a dzięki współpracy z Sig Sauer, oferuje swoje wyroby przez sieć dystrybucyjną producenta broni.

W ofercie kabur do P320 nie mogło oczywiście zabraknąć klasycznych rozwiązań, zarówno kabur wewnętrznych OWB - do skrytego noszenia, IWB - zewnętrznych, taktycznych (zarówno na pas, do uda czy systemu mocowania MOLLE) jak i klasycznych, skórzanych szelek z dodatkowymi ładownicami.

Także i tu mamy do wyboru sporą ilość kabur różnych producentów, w tym również doskonałej jakości polskie kabury, znanej i cenionej firmy Doubletap. Solidne, trwałe i bardzo ładnie wykonane, z wysokiej jakości kydexu lub kydexu połączonego ze skórą. Jako sama kabura lub też w wersji combo z ładownicą pod magazynek.

Sig Sauer oferuje również inne dodatki do swojej broni. Ma np. sporą ofertę noży dostosowanych kolorystycznie i wyglądem do serii swoich pistoletów, w tym nawiązujące do poszczególnych modeli Hogue Legion X1, Hogue M17/M18 K320, Hogue Legion K320 - powstałych we współpracy z amerykańską firmą Hogue Inc, specjalizującej się m.in w produkcji najwyższej jakości okładzinach do pistoletów (stosowanych np. w seriach P226 Legion).

Kolejnymi z praktycznych dodatków są maty do czyszczenia broni, będące jednocześnie schematami zarówno ich rozkładania jak i kompletną specyfikacją wszystkich części składowych. Zabezpieczają one stół na którym pracujemy, naszą broń, ale również służą pomocą przy rozkładaniu lub szukaniu nazw części zamiennych, które mogą nam się zużyć, zepsuć lub, które będziemy chcieli wymienić na inne. A przy okazji możemy raczyć się ulubioną kawą z firmowego kubka Sig Sauer ;-)

Dla fanów zgłodniałych wiedzy oraz chcących się zagłębić w historię marki, Sig Sauer oferuje wspaniały katalog - przewodnik powstały przy współpracy firmy Vicekrs - Vickers Guide Sig Sauer Volume 1. Warto wspomnieć, że współautorami książki są: Larry Vickers (weteran US Army, instruktor strzelców wyborowych, znany konsultant branży broni palnej), Ian McCollum (założyciel, wydawca i prezenter kanału Forgotten Weapons) oraz James Rupley (wydawca, fotograf, myśliwy i strzelec sportowy). Jeśli jeszcze nie mieliście okazji obejrzeć choć jednego odcinka Forgotten Weapons to... naprawdę bardzo szybko wypada to nadrobić. Wiedza Iana jest niesamowita, w dodatku podana w ciekawy i przystępny sposób.

Podążając dalej tropem fabrycznych dodatków, warto wspomnieć o sprawach istotnych, a często niedocenianych - ochronie wzroku i słuchu. I choć w tej materii rozwiązań jest wiele, również i tu Sig Sauer oferuje brendowane przez siebie produkty. Np. okulary strzeleckie z ochroną balistyczną wzroku, niezbędne przy każdej wyprawie na strzelnicę, a w przypadku strzelań dynamicznych absolutnie konieczne.

Również ochrona słuchu to rzecz bardzo istotna. Nie zapomina o tym i Sig Sauer, oferując różnego rodzaju ochronniki - od najprostszych zatyczek po aktywne systemy ochrony słuchu. Słuch i wzrok ma się tylko jeden, warto zatem zawczasu o niego dbać. A że można to zrobić z klasą... :-)

Na koniec to co oferuje praktycznie każdy większy producent broni ( i nie tylko) - różnego rodzaju, maści i koloru czapeczki strzeleckie z logo Sig Suaer. Bardzo przydatne w strzelectwie, szczególnie w słoneczne dni. Ale i również do zaakcentowania na co dzień naszego hobby i... ulubionej marki :-)

To samo dotyczy odzieży - T-Shirtów, bluz, swetrów, kurtek. Bogaty wybór grafik, sloganów, wzorów, krojów o różnej funkcjonalności, pozwoli na spełnienie wymagań i gustów każdego fana marki.

Faktem jest, ze coraz więcej pań pojawia się w strzeleckim świecie, a i w sporcie strzeleckim radzą sobie bardzo dobrze. Pod ich gusta również można znaleźć coś naprawdę wyjątkowego. I o ile czarne, szare, fde czy tym podobne nie rzucają się już tak w oczy, to jednostka prezentowana poniżej, już tak. I to bardzo :-) I o to chodzi - fun też musi być :-) A opadnięta szczęka nie jednego faceta, zapewne będzie widokiem bezcennym!!!

Jak zwykle serdecznie zapraszamy do naszego sklepu, zarówno stacjonarnego jak i on-line. U nasz zawsze znajdziecie największy wybór broni i dodatków, fachową i sympatyczną obsługę. Chętnie odpowiemy na Wasze pytania, rozwiejemy wszelkie wątpliwości, doradzimy i pomożemy we wszystkim co związane z bronią i strzelectwem.

Polecane produkty