NOSLER

NOSLER

Potrzeba matką wynalazków - takimi słowami można określić początki historii marki Nosler, która to sięga roku 1948. W trakcie polowania na łosie w Kolumbii Brytyjskiej, John Amos Nosler zauważył, iż pociski które były powszechnie stosowane do polowań w tamtym okresie, nie miały wystarczająco dużo energii do skutecznego i szybkiego obalenia zwierzyny. Najzwyczajniej niosły ze sobą zbyt mało energii żeby dotrzeć do wewnętrznych organów zwierzyny.

Większość pocisków płaszczowych wykorzystywała pojedynczą powłokę płaszcza, wykonaną ze stopu miedzi wokół pojedynczego rdzenia ze stopu ołowiu. Płaszcz ówczesnych pocisków wojskowych był zamknięty z przodu i otwarty u podstawy. Takie pociski zapewniały dobrą penetrację, przechodząc na wskroś zwierzyny zostawiając małą ranę wyjściową, innymi słowy nie grzybkowały w tuszy i nie oddawały wystarczająco dużo energii.

Kule myśliwskie z miękkim czubkiem, takie jak Nosler, miały płaszcz nałożony w przeciwnym kierunku, całkowicie osłaniając podstawę pocisku pozostawiając otwarty czubek. Pociski te mocno grzybkowały, tworząc duży kanał rany, ale potrafiły rozpaść się na małe kawałki, nie mając wystarczająco dużo energii, aby pokonać opór poruszania się przez kość lub tkankę mięśniową.

Takie spostrzeżenie zainspirowało Noslera do opracowania nowego rodzaju pocisku, mającego na celu łatwe rozszerzanie się przy niskich prędkościach uderzenia, a jednocześnie zachowanie integralności przy dużych prędkościach wejścia w tuszę. Pociski, które opracował, były pierwotnie produkowane ręcznie. W 1948 roku Nosler zaczął komercyjnie sprzedawać pociski, tworząc rodzinną firmę Nosler, Inc z siedzibą w Bend w stanie Oregon.

Nosler jest najbardziej znany ze zrewolucjonizowania polowań na grubą zwierzynę dzięki znanym na całym świecie pociskom Partition i Ballistic Tip. Kierując się mottem firmy „Jakość przede wszystkim”, Nosler produkuje naboje z komponentów premium, mosiądz, amunicję i łuski na zamówienie dla klientów krajowych i międzynarodowych.