Ruger - strzał w dziesiątkę!

12-12-2022

Kiedy stawiamy pierwsze kroki w strzeleckim świecie, szczególnie w klubie sportowym, na pierwszym szkoleniu z instruktorem, nie zaczynam od ciężkiego kalibru. Najczęściej po zapoznaniu się z teorią oraz zasadami bezpieczeństwa, do naszej ręki trafia, często niepozorny pistolet bocznego zapłonu. Często również (o czym w pierwszej chwili nie mamy bladego pojęcia) jest to pistolet marki Ruger. Pistolety bocznego zapłonu to znak rozpoznawczy firmy Ruger. Cała seria doskonałej broni krótkiej zapoczątkowana została w 1949 roku tzw. Modelem Standardowym (Ruger Mark I). Dzięki świetnemu wykonaniu i wysokiej celności był on chętnie kupowany, zarówno przez początkujących strzelców - często jako pierwsza broń, jak i przez bardziej zaawansowanych, ceniących jego niezaprzeczalne zalety.

Ruger Mark IV Target kal. 22LR

Sturm, Ruger & Company, Inc., znana pod skróconą nazwą Ruger to amerykańska firma produkująca broń palną z siedzibą w Southport w stanie Connecticut. Oprócz produkcji w tymże miejscu, posiada zakłady w Newprot, Mayodan i Prescot, będąc obecnie największym producentem broni palnej w Ameryce, a także drugim co do wielkości producentem pistoletów i rewolwerów.

Ruger Mark IV Target to najnowsza odsłona flagowca bocznego zapłonu amerykańskiego producenta. Mark IV Target jest solidnie wykonany, a jakość tej broni odczujemy biorąc ją do ręki. Zdecydowanie nie jest to broń lekka, co jest zasługą m.in. stalowej, grubej, precyzyjnej lufy. Masa wynosząca 1 kg (bez magazynka) to w przypadku broni przeznaczonej do strzelań precyzyjnych, jest zdecydowaną zaletą.

Ruger Mark IV Target kal. 22LR

W stosunku do poprzednich wersji znacząco ulepszono system rozkładania broni. Czynność ta została zredukowana do... naciśnięcia jednego przycisku i przechylenia lufy pistoletu. Wcześniejsze wersje wymagały zdecydowanej smykałki majsterkowicza i niezłych umiejętności manualnych. Bez zmian pozostała wysoka jakość wykonania, idąca za nią doskonała celność (którą wspomagają świetne przyrządy celownicze z regulowaną szczerbinką oraz sportowy spust) i... adekwatna do jakości cena. Pistolet wart jest jednak każdej wydanej na niego złotówki. Sukces poprzednich wersji (czyli Ruger Mark II i III) oraz jego powielenie przez Mark IV zachęcił Rugera do wypuszczenia na rynek większej ilości modeli, opartych o koncepcję Mark IV Target.

Ruger Mark IV LITE kal. 22LR (43927)

Ruger Mark IV Lite to krótsza i zarazem lżejsza wersja cenionego Rugera Mark IV Target, z dodatkową szyną akcesoryjną górze zamka, z krótszą lufą (4,4 cala zamiast 5,5) oraz z gwintem na końcu lufy, umożliwiającym montaż dowolnego urządzenia wylotowego. Dodatkową redukcję masy uzyskano dzięki interesującym nacięciom odciążającym zamek, a przy okazji nadającym charakteru broni. Aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowy charakter wersji Ruger Mark IV Lite, wyposażono go w pokrytą złotą powłoką lufę, widoczną przez nacięcia w zamku, oraz również pokryty złotą powłoką spust.

Ruger Mark IV LITE kal. 22LR

To jednak nie wszystkie oryginalne zabiegi Rugera zastosowane w tym modelu. Podkreślono w nim również nawiązanie do legendarnego Colta 1911. Kąt chwytu jest identyczny jak w 1911 (tak jak w każdym Rugerze Mark IV), ale w modelu Lite zastosowano również polimerowe okładziny, swoim charakterystycznym wzorem rombów, wprost nawiązującym do kultowego Colta.

Ruger Mark IV LITE kal. 22LR

Ruger Mark IV Lite 43945 to odmiana wersji Lite ze srebrną osłoną lufy i nieco innym układzie wycięć odciążających. Wyposażono go w anodyzowaną na czarno lufę, widoczną przez nacięcia w zamku, kapitalnie kontrastującą ze srebrnym kolorem zamka. Charakteru całości dodaje również spust w takim samym, srebrnym kolorze jak zamek. Uzyskany kontrast pomiędzy czarnym a srebrnym świetnie podkreśla ekskluzywność jednostki.

Pistolet Ruger Mark IV TACTICAL kal. 22LR

Kolejnym modelem jest Ruger Mark IV Tactical, z dodatkowymi szynami akcesoryjnymi na dole i górze lufy, z krótszą lufą (4,4 cala zamiast 5,5) oraz z gwintem na końcu lufy, umożliwiającym montaż dowolnego urządzenia wylotowego.

Pistolet Ruger Mark IV TACTICAL kal. 22LR

Wersja Mark IV Tactical daje niesamowicie wiele frajdy, szczególnie z zainstalowanym praktycznie dowolnym kolimatorem (z montażem na szynę RIS), od dołu zamontowaną latarką (lub celownikiem laserowym, jeśli nie używamy kolimatora) oraz urządzeń wylotowych bezpośrednio na lufie. Instalacja tłumika czyni ten pistolet praktycznie bezgłośnym.

Przedstawiany na początku klasyczny Mark IV Target, nie jest jedynym modelem przeznaczonym do strzelań precyzyjnych, tarczowych. Jedną z jego odmian jest wersja Ruger Mark IV Target 40159, posiadająca wyprofilowany, bardziej anatomiczny chwyt z wgłębieniami na palce, wykonany z laminatu, a zdecydowanie poprawiający kontrolę nad bronią, co zapewnia nam jeszcze dokładniejszy strzał.

Najważniejsze cechy pistoletów serii Ruger Mark IV:

- Proste i szybkie rozkładanie za pomocą jednego przycisku

- Jednoczęściowy, precyzyjny szkielet wykonany na obrabiarkach numerycznych CNC

- Lufa kuta na zimno, zapewnia wysoką precyzję, celność i trwałość

- Ergonomiczny przycisk zwalniania blokady zamka

- Odpowiednio wyprofilowany chwyt z naturalnym kątem wzorowanym na pistoletach Colt 1911 z wymiennymi okładzinami

- Cylindryczna konstrukcja zamka zapewnia najwyższą możliwą dokładność i celność jednostki

- Wyprofilowany otwór wyrzutowy oraz łatwa do uchwycenia dźwignia przeładowania (przywodząca na myśl rozwiązania z AR-15) umożliwiają łatwą pracę broni i pewne jej przeładowanie

- Obustronny bezpiecznik (możliwość konwersji na lewą stronę za pomocą dołączonej podkładki)

- Całkowicie regulowana mikrometrycznie szczerbina i tarczowa muszka

- Wygodny przycisk zwalniania zatrzasku magazynka

- Blokada strzału po wyjęciu magazynka

Ruger Mark IV Target Stainless skierowany jest do strzelców preferujących naturalny kolor nierdzewnej stali, lub tak jak w tym wypadku, w satynowej jego odmianie. Posiadając w swojej kolekcji Rugera Mark IV Stainless, mamy zarazem jednostkę cieszącą uzyskiwanymi wynikami, jak i pięknem kształtu i najwyższą jakością wykończenia.

Wspominaliśmy na początku, że Ruger jest drugim co do wielkości w USA producentem pistoletów i rewolwerów. Przez całą swoją historię produkował wiele ciekawych i innowacyjnych jednostek, czego ukoronowaniem jest flagowy model rewolwerów Ruger - czyli Ruger GP100. W przeciwieństwie do rewolwerów Colt czy też Smith & Wesson, model GP100 Rugera posiada szkielet wykonany z jednego kawałka stali, co czyni go niezwykle trwałym i wytrzymałym, szczególnie dla kalibrów magnum. Nie sposób również odmówić mu swoistego uroku, a charakterystyczna sylwetka, wyróżnia go z masy innych rewolwerów.

Gdy bierzesz do ręki rewolwer, szczególnie tak doskonale wykonany jak Ruger GP100, czujesz, że masz w dłoni PRAWDZIWĄ BROŃ. Przy niej pistolety takie jak Glock, wydają się jedynie polimerową zabawką. Dosłownie czujesz ciężar gatunkowy MAGNUM i całą stojącą za rewolwerem historię, szczególnie za rewolwerem amerykańskim. Gdy przymkniesz oczy czujesz zapach prerii, dymu z ogniska, i masz wrażenie, że zza najbliższego pagórka wyłoni się stado bizonów. To Magia. Magia Dzikiego Zachodu, zaklęta w każdym z amerykańskich rewolwerów.

I niezależnie jaką wersję wybierzesz - z dłuższą czy krótszą lufą, w pięknej i czystej nierdzewnej stali, czy głębokiej czerni, ze świetną rękojeścią Monogirp od Hogue Inc. czy oryginalną rękojeścią od Rugera (guma ze wstawką ze szlachetnego drewna), będziesz całkowicie usatysfakcjonowany jej jakością, niezawodnością oraz wyjątkową celnością. Ale wiesz... to właśnie jest Magia...

Ruger SR1911 kal. 45ACP

Nie tylko rewolwerami Ruger żyje... jest też producentem doskonałych pistoletów centralnego zapłonu. Zarówno nowoczesnych bezkurkowców, jak i broni klasycznej. Ruger SR1911 to hołd złożony najpopularniejszemu pistoletowi Ameryki, jakim bez wątpienia jest Colt 1911. SR1911 czerpie garściami z klasyki gatunku, zachowując wszystkie najlepsze cechy 1911tki, całość okraszając nowoczesną technologią numerycznej obróbki oraz najwyższej jakości materiałami. Ruger nie zapomina też o nowoczesnych rozwiązaniach - szkieletowy kurek i spust, powiększony bezpiecznik chwytowy czy przyrządy celownicze Novak, to elementy, które ewoluowały z 1911-tką przez ponad wiek jej służby.

Ruger SR1911 kal. 45ACP

Ruger SR1911 dostępny jest w jedynie słusznym kalibrze: .45 ACP. Inaczej być nie może. Do tego kalibru stworzył go genialny inżynier John Browning, i jest to naturalne środowisko jego pracy. Z 45-tką czuje się jak ryba w wodzie. Jest precyzyjny, celny, a gustowny dobór materiałów i najwyższej jakości wykończenie, jedynie podkreślają wrodzoną szlachetność tej broni.

Pistolety bocznego zapłonu czy też rewolwery nie są jedynymi szlagierami Rugera. Oto kolejny z nich. Karabinek samopowtarzalny Ruger 10/22 to już klasyk, który od momentu rynkowej premiery w 1964 roku, nieustannie zachwyca kolejne pokolenia strzelców. Prosta, niezawodna i celna konstrukcja cieszy się zasłużoną sławą na całym świecie, a system magazynków do tej broni stał się właściwie standardem dla karabinków samopowtarzalnych, z którego korzystają również inni producenci (np. Winchester w modelu Wildecat czy POF w Rebel) - podobnie jak magazynki Glocka są standardem dla karabinków PCC.

Po sukcesie klasycznej wersji Ruger wprowadzał sukcesywnie na rynek kolejne modele swojego przeboju. Bardzo ciekawą konstrukcją jest np. Ruger 10/22 Takedown, z szybko rozkręcaną lufą, gdzie kilkoma prostymi ruchami, redukujemy broń do rozmiarów pozwalających na przenoszenie jej w małym plecaku. Model Ruger 10/22 Tactical to kolejna - dodajmy: udana, odsłona klasyka Rugera. Tym razem w wersji wzorowanej na karabinkach rodziny AR-15.

Wersja Ruger 10/22 Tactical to bardzo udana konstrukcja. Całość świetnie wykonana z dobrej jakości materiałów, z celną lufą, regulowaną kolbą, wygodnym chwytem pistoletowym i fajnym spustem. W standardzie otrzymujemy również składane, regulowane, mechaniczne przyrządy celownicze, długą szynę Picatinny na grzbiecie broni, oraz - jakżeby inaczej - równie kultowy, 25-cio nabojowy magazynek Rugera. Do broni pasują wszystkie rodzaje magazynków: 10, 15 i 25 nabojowe od Rugera, oraz jeszcze większy wybór rodzajów i pojemności firm trzecich.

Skoro mowa o karabinkach taktycznych, Ruger nie mógł pominąć jednego z najważniejszych dla Amerykanów karabinu. I nie popełnił tego błędu, w dodatku oferując wyjątkowo ciekawy model, za bardzo przyzwoitą cenę. Ruger RA-556 MPR to przedstawiciel średniej klasy karabinów AR-15 (w USA określanych mianem Mid Tier) - co wiąże się raczej z ich średnią ceną (czy raczej: rozsądnie skalkulowaną) niż ze średnim poziomem wykonania czy wyposażenia. W przypadku Rugera AR-556 MPR zarówno wykonanie jak i poziom wyposażenia jest zdecydowanie powyżej średniej. Zaczynając od świetnie wykonanej, kutej na zimno, 18-sto calowej lufy, zakończonej ciekawym urządzeniem wylotowym Rugera (tłumik płomienia z kompensatorem w jednym), okrytej lekkim, swobodnie pływającym łożem, poprzez świetny spust na wyposażeniu Magpula kończąc.

Coraz większa liczba strzelców precyzyjnych i dalekodystansowych, nie pozwala przejść obojętnie obok nich żadnemu szanującemu się producentowi. Nie inaczej jest z firmą Ruger. W dodatku mamy tu kolejny wielki przebój. Ruger Precision Rifle jest jednym z ciekawszych precyzyjnych karabinów dostępnych na rynku. Swoją premierę miał w 2015 roku i z założenia miał spełniać wymogi większości strzelców precyzyjnych i długodystansowych „prosto z pudełka”. Oznacza to zarówno precyzję jego wykonania jak i bogatą ofertę „dodatków” oferowanych już w standardzie.

Karabin oferuje kilka niezwykle ciekawych rozwiązań, których był lub nadal jest prekursorem. W każdym razie jeśli chodzi o ich zastosowanie w karabinie precyzyjnym, powtarzalnym. Np. ułożenie kolby w osi lufy (podobnie jak w karabinach AR-15 lub AR-10) co zmniejsza podrzut broni i pozwala na szybsze oddanie kolejnego strzału, czy też zastosowanie (również z systemu karabinów AR) chwytu pistoletowego, obustronnego selektora (bezpiecznika) czy też możliwość instalacji prowadnicy kolby z AR-15, a tym samym łatwą zamianę na olbrzymią ilość kolb oferowanych do tych karabinów. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość korzystania z magazynków zarówno typu AICS (a więc typowych dla broni powtarzalnej, precyzyjnej) jak i tych wykorzystywanych w broni bojowej czy samopowtarzalnych, cywilnych ich odpowiednikach (AR-15 / AR-10 / SR-25).

 

 

Spory sukces karabinu Ruger Precision Rifle w kalibrach typowo długodystansowych, zaowocował powstaniem „młodszego brata” tegoż modelu w postaci karabinu bocznego zapłonu Ruger Precision Rimfire. Do tego skonstruowanym tak, aby móc strzelać na dłuższe dystanse. W każdym razie dłuższe dla amunicji bocznego zapłonu. Sam karabin, choć różni się detalami i użytym materiałem, od razu nasuwa jednoznaczne skojarzenia ze swoim „starszym bratem”.

 

 

Zabieg celowy i zarazem bardzo udany. Broń wykonana jest bardzo dobrze, w dodatku, aby uczynić trening jak najbardziej zbliżony do strzelań z broni centralnego zapłonu, Ruger zdecydował się na ciekawe rozwiązanie zamka. Jego droga przeładowania może być taka jak dla amunicji bocznego zapłonu (czyli krótka, wynosząca 38 mm) lub po niewielkiej zmianie, może być dokładnie taka jak dla systemu Short Action centralnego zapłonu (czyli 76 mm).

 

 

Taka praca zamka, wraz z identycznym, regulowanym spustem Ruger Marksman Adjsutable Trigger i wysoką celnością broni, pozwala z jednej strony na tani trening, wyrabiająca określone nawyki (tzw. pamięć mięśniową) strzelca posiadającego „dużego” Rugera Precision Rifle, jak i świetną pierwszą bronią strzelców rozpoczynających swoją przygodę ze strzelaniem długodystansowym lub precyzyjnym.

Firma Ruger miała i ma wiele przebojów, które będą interesującą pozycją Waszej kolekcji. Oferuje broń ciekawą, innowacyjną, świetnie wykonaną, trwałą i celną. Do tego ciekawie zaprojektowaną, cieszącą również oko strzelca / właściciela. Duży wybór broni firmy Ruger posiadamy w ciągłej sprzedaży, a to czego akurat nie mamy na miejscu, jesteśmy w stanie dostarczyć na zamówienie. Zapraszamy zatem do zerknięcia do naszego sklepu, zarówno internetowego jak i stacjonarnego.