Co do tarczy? Część 2 - centralny zapłon.

08-02-2023

Zapraszamy na drugą część naszych rozważań dotyczących pistoletów do strzelań tarczowych na 25m. Dziś pistolety centralnego zapłonu. Poprzednia część dotycząca broni krótkiej bocznego zapłonu, była o tyle prostsza w podziale, gdyż do wyboru mamy tylko jeden kaliber: .22LR. W pistoletach centralnego zapłonu, zgodnie z przepisami ISSF możemy stosować amunicję centralnego zapłonu do kalibru 9mm (czyli obecnie praktycznie 9x19mm) włącznie. Co prawda na lokalnych, klubowych zawodach często dopuszczane są większe kalibry (np. .45 ACP), czy nawet są dedykowane do nich konkurencje (np. Pistolet centralnego zapłonu dużego kalibru), to dziś skupimy się jednak na najpopularniejszych kalibrach, używanych w strzelaniu precyzyjnym na 25m.

Poprzednio porządkowaliśmy całość wg cen, dziś postaramy się zrobić podobnie, jednak z podziałem na kalibry - od najsłabszego, typowo tarczowego .32 S&W do najmocniejszej w zestawieniu 9x19 mm. Będą to zarówno pistolety stricte sportowe (również rewolwery) jak i takie, które z powodzeniem możemy zastosować również w sporcie dynamicznym (choć tą broń dokładniej przybliżymy w innym odcinku naszego bloga). Podobnie jak w broni bocznego zapłonu, pod uwagę bierzemy: długość linii celowania, sportowy (lub zbliżony do niego) spust, oraz chwyt. Choć w przypadku tego ostatniego, to jak zawsze kwestia indywidualnych preferencji, oraz tego jak strzelamy (jedną ręką czy oburącz).

3, 2, 1... Start! Zaczynamy od kalibru .32 S&W. Do strzelań tarczowych używana jest amunicja typu WC (Wad Cutter) o niewielkiej energii, „wycinająca” bardzo ładne, równe „dziurki”. Stąd też pistolety sportowe strzelające tą amunicją często nazywa się „dziurkaczami” ;-) Najtańsze w tej kategorii są rewolwery, szczególnie te oferowane przez czeskiego producenta Alfa Proj. U góry model Alfa Steel 3261. Rewolwer posiada lufę o długości 6 cali (najdłuższa dozwolona przepisami ISSF) a przez to również długą linię celowania. Stalowy szkielet, lekki spust w trybie pojedynczego działania (SA, w trybie DA-podwójnego działania, już tak różowo nie jest ;-) ) oraz standardowy drewniany chwyt. Alfa Proj oferuje również sportowe wersje swojego rewolweru, o cięższym szkielecie oraz z anatomicznym, sportowym chwytem.

Bawarska firma Hermann Weihrauch GmbH jest cenionym nie tylko w rodowitych Niemczech, producentem broni na rynek cywilny. Spektrum oferty sięga od tanich, nie wyszukanych jednostek do strzelań rekreacyjnych, po wykonane z najwyższą jakością i dbałością o detal, rewolwerów wyczynowych. Właśnie takim - rasowym wyczynowcem - jest seria rewolwerów Weihrauch Arminus HW Target Trophy. Świetnie wykonana broń, z wysokiej jakości stalowym szkieletem i meczową stalową, 6-ci calową lufą, poszerzanym, sportowym spustem działającym w trybie SA / DA (pojedynczego i podwójnego działania), przy czym w trybie SA (po napięciu kurka) praca spustu - choć może nie najlżejsza - jest gładka, z wyraźnym przełamaniem, do tego chwyt sportowy wprost z niemieckiej firmy Nill-Griffe oraz doskonałe, regulowane przyrządy celownicze.

Wyczynowy pistolet sportowy Benelli MP 90S World Cup w kalibrze .32S&W to rasowy dziurkacz do papieru dający strzelcowi potężny potencjał. Pistolet zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów, odpornych na zużycie. Nieruchoma, precyzyjna lufa ma długość 110mm. Modułowa budowa spustu umożliwia przenoszenie całego zespołu pomiędzy pistoletami, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dokładnie tym samym spustem czy to w Benelli w 22LR czy też w 32S&W. Pod lufą znajdziemy odkręcany, plastikowy zasobnik na dodatkowe obciążenie. Pistolet wyposażono w doskonałe przyrządy celownicze: szczerbinka jest regulowana bez potrzeby używania jakichkolwiek narzędzi w pionie i poziomie. Obrazu całości dopełnia piękny i co najważniejsze bardzo wygodny orzechowy chwyt produkcji Nill Griffe.

Walther GSP Expert to absolutny hit niemieckiego producenta. Wyczynowy pistolet sprzedany w ponad 100 tys. egzemplarzy. GSP Expert jest najpopularniejszym pistoletem sportowym na świecie. Występuje w dwóch kalibrach: .22 LR (bocznego zapłonu) oraz .32 S&W (centralnego zapłonu), a dzięki szybkiej i łatwej zmianie kalibrów, możliwej do przeprowadzenia nawet podczas zawodów, dużo mniejszym kosztem możemy posiadać broń do strzelań w dwóch konkurencjach. W pistolecie przyrządy celownicze umieszczono bliżej nadgarstka, co wydatnie zmniejsza błędy celowania. Anatomiczny chwyt z półką jest optymalnie dopasowany do dłoni strzelca - broń staje się naturalnym przedłużeniem ręki.

Kolejnym kalibrem stosowanym w strzelaniach sportowych, tarczowych, jest rewolwerowy .38 Special. I tu również najlepszym nabojem jest amunicja typu WC (Wad Cutter) o niższej energii, przeznaczona typowo do tarczy. I choć amunicję .38 Special można bezpiecznie używać w rewolwerach kalibru .357 Magnum, to jednak z amunicją WC w tym kalibrze, jedynie w dedykowanych do .38 Special rewolwerach, uzyskamy najlepsze skupienia. Przykładem takiej broni jest rewolwer Alfa Steel 3861, dedykowanych do amunicji .38 Special. Podobnie jak model do kalibru .32 S&W, również i w tym kalibrze Alfa Proj oferuje typowo sportowe rewolwery, z cięższym szkieletem, tarczowymi przyrządami oraz anatomicznym, sportowym chwytem. Podobnie zresztą jak również już prezentowana firma Weihrauch.

Obie firmy posiadają w swojej ofercie kilka modeli, zarówno ze standardowymi dla rewolwerów chwytami i przyrządami celowniczymi, jak i wersje sportowe. Każdy z modeli możemy również znaleźć ze szkieletem stalowym oksydowanym na czarno jak i wersje ze stali nierdzewnej, w naturalnym jej kolorze. Wszystkie te jednostki posiadają spust podwójnego i pojedynczego działania (DA / SA), przy czym do celów strzelań precyzyjnych nadaje się wyłącznie tryb SA (pojedynczego działania), w którym opór spustu jest faktycznie niewielki.

Ze względu na długą linię celowania i świetny spust (szczególnie w trybie SA) możemy do strzelań tarczowych używać również wysokiej klasy rewolwerów kalibru .357 Magnum. Co prawda strzelanie z kalibrów Magnum nie należy do „tarczowych przyjemności” (i nie do tego ta amunicja służy), ale jak wspomnieliśmy już wcześniej, można z nich bezpiecznie strzelać słabszą amunicją .38 Special. Przykładem takiej broni jest rewolwer Smith & Wesson 686, wykonany ze stali nierdzewnej, z klasycznym (a zarazem pięknym) drewnianym chwytem, długą, 6 calową lufą i bardzo dobrym spustem.

Nie mniej zacne rewolwery oferuje firma Colt. Colt Python z lufą 6 cali to największy przedstawiciel rodziny rewolwerów serii Python. Oprócz niego dostępne mamy nieco mniejsze „pytonki” o lufach 3 i 4,25 cala. Największy najchętniej wybierany jest do strzelań sportowych (ze względu na najdłuższą linię celowania), ale i wizualnych. Colt Python - jak na tak pięknego klasyka przystało - posiada typowe dla rewolwerów przyrządy celownicze: stała muszka z czerwonym insertem, oraz regulowana szczerbinka i doskonały spust, który w trybie SA ma ciężar 5 funtów (dla porównania w trybie DA to aż 10 funtów).

Ostatnim z prezentowanych „tarczowych kalibrów” jest obecnie najpopularniejszy kaliber broni krótkiej centralnego zapłonu: 9x19 mm. Mamy tu największy wybór broni, przy czym większość z prezentowanych jednostek ma już „prosto z pudełka” to co potrzeba nam „do tarczy”, a w kilku wystarczą niewielkie zmiany.

Pierwszym z modeli, którymi warto się zainteresować jest chorwacki pistolet HS-SF19 5.25, oferowany w dwóch wersjach, z zamkiem czarnym i ze stali nierdzewnej w srebrnym kolorze.

Pistolet HS SF19 5,25 posiada sportową, światłowodową muszkę, regulowaną mikrometrycznie szczerbinkę, długą (dzięki długiej lufie - 5.25 cala = 133 mm) linię celowania i najnowszej wersji poprawiony, świetny spust. Polimerowy szkielet ma wygodny i duży chwyt, mieszczący 19-sto nabojowe magazynki. Pistolet w USA sprzedawany jest pod marką Springfield a ten model nazywany tam XDM, aż 3 razy otrzymywał tytuł „Gun of the Year”, co świadczy o jego zaletach, szczególnie na tak wymagającym i nasyconym bronią rynku jak amerykański.

Znany niemiecki producent, firma Walther, zaprezentował niedawno bardzo ciekawą linię pistoletów o nazwie PDP (Performance Duty Pistol) - udanie łączącą cechy pistoletu służbowego oraz sportowego. Obecnie dostępne są dwie wersje tej broni, w kolorach czarnym i tungsten grey, a najbardziej „tarczowo” warta zainteresowania jest odmiana z lufą o długości 5 cali.

Pistolet Walther PDP 5 cali, posiada regulowaną szczerbinkę, zamek z mocnymi wycięciami zarówno z przodu jak i z tyłu, wycięcie w zamku pod montaż kolimatora oraz doskonały, fabryczny spust. Ciekawie zaprojektowany i świetnie wykonany chwyt polimerowego szkieletu, ma możliwość dopasowania do ręki strzelca przez wymienne tylne nakładki.

Nie mniej ciekawa jest kolejna niemiecka produkcja. Pistolet Heckler Koch SFP9L SF to całkiem przyzwoicie „usportowiona” wersja służbowego pistoletu firmy Heckler & Koch. Przy jego projektowaniu wzięto wszystko to co najlepsze z modelu podstawowego, dołożone do niego akcesoria dostępne w opcji a całość skomponowano z długą, 5 calową lufą osadzoną na bardzo atrakcyjnie powycinanym zamku. Sportowy charakter widać również po świetnych przyrządach celowniczych od LPA - mikrometryczna, regulowana szczerbinka oraz światłowodowa muszka. Do tego spust w wersji SF - czyli Special Forces, o sile obniżonej do 20-25N.

Glock 34 MOS Gen 5 - to piąta generacja zdecydowanie najbardziej „sportowego” ze wszystkich modeli Glocka. Najdłuższy zamek, najdłuższa lufa oraz - co niezwykle istotne w celnym strzelaniu - najdłuższa linia celowania, to cechy predysponujące ten model do sportów strzeleckich. Potwierdzają to również statystyki. Model 34 każdej z generacji króluje wśród konkurencji dynamicznych, ale i przez użytkowników Glocka 34, chętnie wykorzystywany jest do strzelań tarczowych. W tym wypadku po tuningu spustu oraz wymianie szczerbinki na regulowaną. Co zresztą w Glockach jest dość prostą i przede wszystkim tanią czynnością.

Canik TP9 SFX Rival to pistolet zaprojektowany w tylko jednym celu - wygrywania. Dzięki nowej konstrukcji ramy wyposażonej w regulowaną szczerbinkę i światłowodowy zestaw muszki, zwrotność i celność pistoletu są drastycznie zwiększone. SFx RIVAL posiada modułową ramę, która pozwala na łatwy demontaż broni. Prosto z pudełka otrzymujemy również spust tak dobry, jak po rasowym tuningu. W USA Canik TP9 SFX Rival pojawia się w każdym praktycznie zestawieniu The Best Of broni krótkiej i to na całkiem wysokim miejscu. A na tym rynku, żeby się przebić, trzeba naprawdę mieć to coś. Dostępne są wersje Grey (u góry) oraz czarna (a dole).

Coraz częściej w USA Canik TP9 SFX Rival proponowany jest jako pierwsza broń do rozpoczęcia przygody zarówno ze strzelectwem dynamicznym jak i tarczowym. Przemawia za taką opcją wyważona cena. Często słyszy się również konkluzję: „To będzie bardzo dobry wybór Twojej pierwszej broni. A zapewne również ostatniej. Tak dobra jest ta broń”. Oczywiście każdy mierzy wedle siebie, ale Canik ma sporo do zaoferowania prosto z pudełka. Do tego ergonomię na wysokim poziomie. Strzela z niego się bardzo przyjemnie i celnie.

Pistolet HK SFP9 Match OR to najbardziej sportowy model z całej serii pistoletów SFP. SFP to skrót od Strike Fire Pistol czyli pistolet bijnikowy. Za tą mało poetycką nazwą kryje się jeden z najnowocześniejszych, najniezawodniejszych i niezwykle celnych pistoletów. Ażeby nazewnictwo uprościć jeszcze bardziej (lub wręcz odwrotnie...) amerykańska wersja nazywana jest HK VP9 ;-) A jej topowa sportowa odmiana HK VP9 Match OR. I o ile we wszystkich innych wersjach tego pistoletu, europejski HK SFP9 od amerykańskiego HK VP9 różni się jedynie nazwą, to w przypadku tego modelu otrzymujemy w wersji europejskiej lejek, natomiast w amerykańskiej nakładki na dolną część magazynków. Przy wykorzystaniu pistoletu do strzelań tarczowych, warto pomyśleć o wymianie szczerbinki na regulowaną. Na szczęście nie ma z tym większego problemu.

Pistolet HK USP Expert to broń niezwykła. Opracowana przez Heckler & Koch specjalnie dla strzelców tarczowych, strzelających precyzyjnie, z powodzeniem może być również stosowany w konkurencjach dynamicznych. Jak każda wysokiej klasy broń sportowa, powstała we ścisłej współpracy z czołowymi strzelcami sportowymi. HK USP Expert wykonany jest z najwyższej jakości materiałów oraz z doskonałą obróbką mechaniczną. Wszystko w tym pistolecie nastawione jest na osiągnięcie jak najlepszego skupienia, jak największej precyzji strzałów.

HK USP Elite 9x19 mm to jeszcze bardziej dopracowana, sportowa odmiana pistoletu HK USP Expert. Już wersja Expert oferowała sporo - w tym modelu HK dodał więcej. HK USP Elite ma maksymalną dozwoloną przepisami ISFF długość lufy (6 cali / 152 mm), bez problemu mieści się też w pudełku pomiarowym. Długi zamek zapewnia najdłuższą w serii pistoletów HK USP linię celowania - aż 212 mm Do tego w standardzie otrzymujemy świetne, regulowana przyrządy celownicze. HK USP Elite to doskonały pistolet tarczowy.

Rasowy sportowiec i wielki przebój Ceskiej Zbrojovki! CZ 75 SP-01 Shadow. Podbił serca strzelców na całym świecie. Oparta na kultowej CZ 75, która sama w sobie jest doskonałą bronią, zmodernizowana do SP-01 wyewoluowała do najwyższej formy. Już prosto z pudełka potrafiła wywalczyć miejsce na podium (u odpowiedniego strzelca rzecz jasna...) a urodą zachwyciła wszystkich! Jej popularność nie spada nawet po premierze drugiej wersji, czyli CZ Shadow 2, unowocześnionej i - wg producenta - ulepszonej wersji. Jednak nadal spora grupa strzelców ceni sobie „Shadowkę Jedynkę”, ba - spora część uważa ją za lepszą od nowej wersji. (zdjęcia u góry).

 

Druga odsłona, pistolet CZ SHADOW 2 zagościł na sklepowych półkach w 2016 roku, od czasu jego inauguracji cały czas budzi spore zainteresowanie wśród strzelców, zwłaszcza strzelców dynamicznych, choć pistolet też świetnie sobie radzi w strzelaniu tarczowym. Na polskim rynku pistolet standardowo dostępny jest w 5 wariantach; SHADOW 2, SHADOW 2 SA, SHADOW 2 OR, SHADOW 2 URBAN GREY, SHADOW 2 ORANGE. Przyrządy celownicze to muszka ze światłowodem oraz w pełni regulowana szczerbinka. Zamek pistoletu posiada wyraźne nacięcia, w jego przedniej i tylnej części, pozwalające łatwo przeładować pistolet. Na chwycie, w jego przedniej i tylnej części, wykonano agresywne teksturowanie zapewniające strzelcowi pewne trzymanie broni w dłoni.

Topowa odmiana CZ Shadow 2 to oczywiście wersja Orange (CZ SHADOW 2 ORANGE). Cechą charakterystyczną wszystkich wersji Orange są pomarańczowe dodatki. Ale to nie one są najistotniejsze, choć zdecydowanie przyciągają nasz wzrok. To co czyni wersje Orange tak dobrą bronią to wykonanie jej z wyselekcjonowanych, ręcznie dobranych i wzajemnie do siebie spasowanych najważniejszych elementów: lufy, zamka i szkieletu. Do tego fabrycznie tuningowany spust. Ideał. Senne marzenie każdego strzelca ;-)

W sprzedaży nadal dostępna jest najbardziej znana wersja Orange - CZ 75 TS Orange (Tactical Sport Orange, znany również jako TSO ;-) ) to rasowy sportowiec z najwyższej półki. Dosłownie. Tulejowana, ręcznie pasowana lufa, jak i pozostałe elementy zamka, wybrane ręcznie i spasowane w celu uzyskanie jak najlepszej pracy. Do tego świetne przyrządy celownicze, doskonały (regulowany) spust SA (Single Action), aluminiowy o prostym kształcie. Wyczynowiec stworzony do strzelania i wygrywania zawodów IPSC. A dzięki swojej celności również w konkurencjach statycznych do tarczy (nie bez znaczenia jest fakt, iż w przeciwieństwie do Shadow 2, mieści się bez problemu w pudełku wymiarowym).

Panta rei - wszystko płynie... Nadszedł czas na nowe wersje. Oto CZ Tactical Sport 2. Już podstawowa - prezentowana tutaj wersja, nazwana CZ TS 2, robi wrażenie. Świetny projekt, zarówno wyraźnie nawiązujący do wcześniejszych modeli, ale też tchnący nowością, doskonała jakość wykonania i użytych materiałów, robią duże wrażenie. Świetny spust, doskonały rozkład masy i bardzo dobre, wyraźne, przyrządy celownicze. Lejek w standardzie :-)

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości co do możliwości wersji bazowej CZ TS2, to wersja CZ TS2 Racing Green z pewnością je rozwiewa. To rasowy sportowiec nie tylko z nazwy, koloru i wyglądu. To jednostka stworzona do wygrywania. Poza świetnym wykonaniem i wysoką jakością użytych materiałów, czyli tym co oferowała już podstawowa wersja CZ TS2 (nieoficjalnie nazywana Silver, przez srebrne okładziny chwytu) - wersja druga - Racing Green oferuje więcej. Sporo więcej :-) Począwszy od góry: otrzymujemy regulowaną szczerbinę (na wysokość mikrometrycznie, nawiew nadal regulowany przesunięciem przyrządu - choć można zamówić fabryczne w pełni regulowane przyrządy). Tym co najbardziej rzuca się w oczy to oczywiście metaliczne zielone wykończenie okładzin chwytu jak i spodu stopki magazynka. Do tego w komplecie półka pod kciuk i ulepszony spust.

A gdy wydawało się, że ta druga ma już wszystko „naj” - producent uraczył nas prawdziwą ucztą dla wszystkich zmysłów: CZ TS2 Deep Bronze. Rzucający się w oczy kolor, miedziana powłoka cerakote to dopiero początek. Mam tu jeszcze lepszy spocznik kciuka dłoni wspomagającej (thumbrest) pozwalający jeszcze szybciej wracać na cel, a dzięki większej kontroli nad bronią strzelanie odbywa się bardziej „płasko”. Do tego przeprojektowane manipulatory: zrzut zamka i bezpiecznik. Te same co w Racing Green świetne przyrządy celownicze, za to jeszcze lepszy spust. Chromowana lufa i ręczne pasowanie elementów, czynią z CZ TS2 Deep Bronze „prawie” wersję Orange, ale...

Ona Już Jest! Po dwóch latach od premiery Tactical Sport 2 doczekał się upgrade’u do absolutnie topowej wersji CZ TZ 2 Orange! Jak wiadomo, wersje Orange w CZ oznaczają ręczne dopasowanie lufy, prowadnicy, zamka i szkieletu pistoletu w celu uzyskania jak najwyższej jego precyzji. Pistolet TS2 Orange ma kilka bardzo istotnych zmian. Pierwsza z nich to nowa lufa o ciężkim profilu zapewniająca większą precyzję, dłuższą żywotność, ale również korzystniejszy rozkład masy broni. Przeprojektowano również sprężynę powrotną, tym samym znacznie upraszczając rozkładanie pistoletu. Zmianie uległ również zamek, z dodatkowymi nacięciami na jego górze, zwiększającymi ergonomię przeładowania. Nowa, bardziej ergonomiczna jest również półka pod kciuk jak i przycisk zwalniania magazynka, o zmniejszonej wysokości.

Jeśli już omawiamy jednostki wybitnie piękne ;-) nie wypada wręcz nie wspomnieć o „włoszkach” ;-) W 2019 roku Beretta wprowadziła na rynek model 92X Performance jako pistolet wyczynowy, przeznaczony stricte do sportu strzeleckiego. Model Beretta 92X Performance ma zamek taki jak w wersji Brigadier, z poszerzoną częścią przy wycięciu. Całość została uzupełniona o sportowe dodatki - szkieletowy kurek i matchowy spust. Sam szkielet wykonany jest ze stali nierdzewnej, co powoduje, pożądany w broni sportowej wzrost masy całej jednostki, do wartości 1350 g. Beretta 92X Performance doskonale sprawdza się zarówno w dynamice jak i w statycznym, precyzyjnym strzelaniu tarczowym.

Nazwa czasami może być myląca... w każdym razie dla strzelców nie obeznanych z terminologią strzelań dynamicznych. Tak jak w przypadku pistoletu Beretta 92X Performance Defensive. Pierwsze skojarzenie to - jednostka defensywna, broń do obrony. Nic bardziej mylnego :-) To wersja sportowa, dedykowana do konkurencji IDPA. I nadal doskonale radząca sobie w strzelaniu tarczowym. Wersja Beretta 92X Performance Defensive w dużej mierze opiera się na budowie modelu 92X Performance. Obniżono jednak masę jednostki z 1350g do 1210,5g, tak aby spełnić wymogi regulaminowe. eretta 92X Performance Defensive posiada sportowy, w pełni regulowany spust, pozwalający zmniejszyć reset nawet o 40%, zachowując pełne bezpieczeństwo obsługi broni.

Firma Sig Sauer ledwo co przeniosła całą produkcją za ocean, a już garściami oferuje coraz to ciekawsze modele. P320 X-Five Legion to pierwszy P320 w rodzinie pistoletów Legion. Założeniem przy tworzeniu tego pistoletu było zbudowanie go w taki sposób, żeby po wyjęciu z pudełka strzelec sportowy otrzymał pistolet spełniający jego oczekiwania, bez konieczności dokonywania modyfikacji, ponoszenia ekstra kosztów przy tworzeniu swojego ulubionego pistoletu. Pistolety serii x-five zawsze miały świetne spusty, tym razem jest on lżejszy o jakieś 25% w stosunku do spustów znanych w serii x-five a jego opór wynosi 1,6kg. P320 X-Five Legion ma regulowaną szczerbinkę, zakrywającą jednocześnie wycięcie pod kolimator. Nowinką od Sig Sauera, zastosowaną po raz pierwszy w tym pistolecie, jest moduł chwytu a raczej rozwiązanie dociążające chwyt wolframem, aż do wagi całego pistoletu 1,2 kg.

Pamiętacie rewelacyjny pistolet Sig Sauer P226 XFive jeszcze z niemieckiej produkcji? Tak? Sig Sauer też o nim pamięta. A teraz fabryczny dział tuningu Custom Works przygotował niespodziankę i... nie lada gratkę dla fanów marki. W amerykańskiej fabryce powstały dwie wersje P226 XFive. Oparte na legendarnym niemieckim projekcie, ale zdecydowanie podrasowane! Panie i Panowie oto Sig Sauer P226 XFive oraz Sig Sauer P226 XFive Classic. Teraz dział Custom Works przywraca tą niezawodną i celną jednostkę w odnowionej wersji. P226 XFive Classic posiada grubą, matchową 5 calową lufę, precyzyjny zamek osadzony na prowadnicach przez całą długość szkieletu. Nowy P226 XFive Classic otrzymał spust SAO X3 - pojedynczego działania, niezwykle precyzyjny, szkieletowy, w pełni regulowany.

A na koniec wisienka na torcie. Co tu dużo mówić... Sig Sauer P210 Target - absolutna klasyka gatunku. Dla znawców - obiekt zachwytu i pożądania. Powiedzieć, że jest precyzyjny to... nic nie powiedzieć. Jeden z najcelniejszych na świecie pistoletów centralnego zapłonu w kalibrze 9x19 mm. Sig Sauer P210 Target posiada specjalnie dla niej zaprojektowaną i wykonaną z orzecha rękojeść. Biorąc pistolet do ręki, mamy wrażenie, iż jest on do niej wręcz przyklejony, stając się z dłonią jedną, nierozerwalną całością. I nie jest to bynajmniej wynik agresywnej tekstury chwytu (która nota bene jest zarówno piękna jak i dopasowana w sam raz) tylko samego kształtu chwytu, który idealnie wypełnia naszą dłoń, od dołu wspierając dodatkowym poszerzeniem, które pełni zarówno rolę małej półki jak i całkiem sprawnego lejka dla szybszej wymiany magazynka.

I jak, macie już Swój typ? Wiemy, wiemy: One Wszystkie Są Piękne! Zgadzamy się z tym w 200% (co najmniej !!!). Coś jednak wybrać wypada. A jeśli nasze „krótkie” ;-) zestawienie nie dało Wam odpowiedzi na pytanie: „Co do tarczy?” to zapraszamy do naszego sklepu, gdzie wspólnymi siłami, na pewno taką odpowiedź znajdziemy :-)